LOTUS KADINLARI

LOGOMUZA İLHAM VEREN LOTUS yani NİLÜFER ÇİÇEĞİ 

5000 yıldan beri insanlar tarafından kutsal kabul edilmiş; önemli bir sembol olarak mitolojide ve sanatsal pek çok eserde yer almıştır. 


Karanlık sularda açan tertemiz bir çiçektir. Üzerinde toz tutmaması sebebiyle saflığın ve ruhsal temizliğin sembolüdür. Geceleri kapanıp gündüz açılması sebebiyle hayatın ve yeniden doğuşu simgeler. Ve bu simgesel anlam eski Romadan, Mısır’a, Hint Kültürü’nden, Osmanlı mimarisine kadar pek çok coğrafyada asırlardır sürdürülegelmiştir. Bu kadar geniş coğrafyada ve binlerce yıldır devam eden bir sembol elbetteki kollektif bilinçaltının ürünüdür. Aynı bütünün parçaları olduğumuzun delillerinden biridir.

lotus9.jpg
lotus8.jpg
lotus5.jpg
lotus7.jpg

Kadının çok yönlülüğünü ve kadınlık güçlerinin evrenselliğini anlatabilmek için lotustan daha güzel bir sembol olamazdı sanırım. Her bir kadın içinde birçok farklı kadın taşır görünmeyen. Lotus çiçeğinin de görünen çiçeğinin arkasında 3 metrelik kökü vardır. Kadını da lotusu da keşfetmek görünmeyeni, derinliklerdekini keşfetmektir. 

Ben de kadınların kendilerini keşfetmelerine destek olmak için çıktığım bu yolda lotus çiçeğinin kadim bilgeliğinden destek almak istedim.

KADINSAN YAPARSIN; peki sen hangi LOTUS KADINISIN?

2.jpg

Anne olsa da olmasa da her kadın, içinde başka bir canlıya bakım ve sevgi verme potansiyeliyle doğuyor. Bu paket program, bünyesinde kadınlığa ait bir çok özelliği de taşıyor. Şefkat de işte bizlere ait süper güçlerden. Hem kendimize hem çevremize şefkatle şifa oluyoruz çoğu zaman. Siz de hayatınıza baktığınızda bu şefkatli dokunuşları hissedeceksiniz mutlaka. Bütün yaralarımızı bir öpücükleriyle iyileştiren tüm kadınlara selam olsun. 

5.jpg

Kadın girdiği ortama tutkusuyla hayat getirir. Kadının, annenin olmadığı bir ev dört duvardır çoğu zaman. O mekanı yuva yapan , hayat veren kadındır. Kendi renkleriyle girdiği ortama renk ve canlılık verir. 
Kadın, dokuz ay karnında taşıyarak yavrusuna; evindeki çiçeklere, sokaktaki kedilere, uçan kuşlara sevgiyle, aşkla hayat verir. 
Kimi zaman bu süper gücümüzü unutup tutkularımızın peşinden gitmekten vaz geçeriz. Şarkı söylemeyi, dans etmeyi, toprakla söyleşmeyi bırakırız. O zaman tutkularımızla birlikte çevreye verdiğimiz hayat da ölür. Bütün kadınların tutkularını tekrar bulup çevrelerine hayat vermeye devam etmesi dileğiyle..

7.jpg

Ben ilk gençlik yıllarımda “ Küçük Emrah” gibi bir arabesk filmi tadında algılardım hayatı. Sabır denince de aklıma “hayatın acılarına sabretmek” gelirdi. Bilincim değiştikçe sabretmenin bir şeyi üretirken de gerekli olduğunu anladım. Başladığım işi bitirmek, koyduğum hedeflere ulaşmak da sabır işiydi. Anne olarak evlatlarımızı yetiştirirken gösterdiğimiz sabrı hayatın diğer alanlarında da kullandığımız bir gün olsun efendim.

8.jpg

Ben daha kafasına koyduğunu yapamayan kadın görmedim. Belki bunu gürültü çıkararak, yaygara kopararak yapmaz. Hemen şimdi yapmaz ama illaki yapar. Kimi zaman bu kararlılığımızı kendimizi ve yavrumuzu sivri dillerden kem gözlerden korumak için kullanırız. Reklamlara bakılırsa inatçı lekelere karşı da kararlılıkla mücadeledeyiz kadınlar olarak. Fayans aralarını kulak çöpüyle temizleyenler burda mı? Çocuğumuzu ek gıdaya başlatırken, tuvalet eğitimi verirken, ödevlerini yaptırırken de çok kararlıyız. Trendleri takip ederken de kararlıyız çoğu zaman. Unsuz yağsız sütsüz kekleri denemeyenimiz kaldı mı?

just sold (7).jpg

Işıl ışıl şen şakrak bir kadının girip de aydınlatamayacağı bir ortam yoktur diye düşünüyorum. Süper kahraman kadın güçlerimizden biri de neşemizle çevremize hayat ve enerji vermemiz sanırım. 

Çocukluğuma dair hatırladığım en keyifli anlarımda annemi hep neşeli görüyorum. Şimdi kendi anneliğimde de ben neşeliyken ev ahalisinde de huzur, keyif, eğlence hissediyorum. 

Kadınlar olarak bize verilen bu gücün farkında olup kendimizi ve çevremizi neşeyle gençleştirdiğimiz günler diliyorum.

4.jpg

Tarih kitapları genellikle savaşları ve savaşlardaki kahramanlıkları yazar. Oysaki bu savaşlarda sevdiklerini korumak için her şeyi göze alan kadınların adı anılmaz bile. Yakıp yıkanların yüceltilmesi ve yeniden hayatı devam ettirmek için engel tanımadan yol alanların göz ardı edilmesi ne kadar ilginç.
Eğer destanlar kadınların cesurca sevdikleri için yaptıklarını anlatsaydı pek çok kadın kahramanımız olurdu.
Belki bundan sonra değişir. Ne dersiniz? Sevdiklerimizi korumak için kullandığımız bu süper gücümüzü, cesaretle engelleri aşmak için kullansak dünya daha güzel bir yer olmaz mıydı? 

3.jpg

Üretmeyen boş boş duran bir kadına rastlamadım ben henüz. Erkeklerin boş durması için tasarlanmış “ kahvehane” diye bir mekan var mesela. Hele modern hayatta dışarda çalışıp, evine bakıp çocuğunu büyüten bir kadın var. Çocuğuyla birlikte eşinin de bakımını üstlenmiş çoğu zaman. Bu üretkenlikle aldığı her şeyi büyütüyor kadın. Çocuğunu büyütüyor. İp veriyorsun kazak yapıyor. Taşı , camı, tahtayı boyuyor. Hamsiden turşu, sütten reçel, keçiboynuzundan pekmez, keçi kılından kilim yapıyor ... Enteresan bir canlı bu kadın, üretmeden duramıyor. 

 

Bazen üretecek alanı kalmıyor. Soluyor, enerjisi, canlılığı gidiyor. Üretme isteği anlaşılamıyor. Paraya mı ihtiyacın var? Çocuklarına bak, annelik neyine yetmiyor? Sen de çok tatminsizsin? Şımarıksın? Suçlamalarına maruz kalıyor. Oysaki üretemeyince ruhu ölüyor.

 

Kadın süper güçlerimizden üretme sayesinde aldıklarımızı aşkla, sevgiyle büyütmeye devam etmemiz dileğiyle.

6.jpg

Sezgi ve sağduyu ile edindiği bilgi ve tecrübeleri özümseyip hayatına geçiren kadındır bilge kadın. Bu özellikleriyle bulunduğu ortamda hep farklı düşünen, daha iyi daha güzel nasıl oluru araştıran kadındır. 
Ben büyürken çok şükür ki bunlardan birkaç tanesine denk geldim. Kendi bilge kadın süper güçleriyle bağlantıda oldukları için benim var oluşumu da desteklediler. 
Eminim sizler de hayatınızda kadın bilgeliğinin açtığı yollardan yürüme fırsatı bulmuşsunuzdur.
Benim en büyük dileğim ; bütün kadınların kendi bilgelik güçlerini fark ederek, açtıkları yollarda cesaretle yürümeleridir.